Preot Paroh

Cornel Duna

Parintele Cornel Duna s-a nascut in data de 3 Iunie 1980 in Dabuleni, Dolj. A absolvit scoala primara in localitatea Dabuleni , apoi a urmat cursurile Seminarului Teologic „Sfantul Calinic Cernicanul” din orasul Turnu Magurele, dupa care  urmat cursurile Facultatii de Teologie din Pitesti, pe care a absolvit-o  in anul 2004. A fost hirotonit diacon la 19 august 2001 de catre Prea Sfintitul Nicodim Gorjeanul, impreuna cu un sobor de arhierei la catedrala episcopala Madona Dudu, odata cu instalare Prea Sfintiei Sale ca episcop vicar al Mitropoliei Olteniei, apoi preot de catre Prea Sfintitul Gurie Strehaianul, la data de 21 octombrie 2001 pe seama Parohiei Dabuleni II din orasul Dabuleni, judetul Dolj. Odata cu instalarea la parohia din Dabuleni, a primit insarcinarea de a sluji si la biserica parohiei Dumbrava de Sus, judetul Mehedinti. Intre anii 2001-2003 unde cu ajutorul enoriasilor a reusit de a renovat biserica parohiei Dumbrava de Sus, care se afla intr-o stare avansata de degradare, incepand de la acoperis pana la rezistenta si tencuieli exterioare. Pana in anul 2007 a slujit la Biserica parohiei Dabuleni II impreuna cu Pr. Popa Marcel si Pr. Preda Cornel. In vara anului 2006 a fost numit de Inalt Prea Sfintitul Teofan la parohia Dabuleni V, si insarcinat cu constructia unei noi biserici. Din iunie 2007 slujeste la biserica parohiei Dabuleni I, impreuna cu Pr. Muncioiu Marian si Pr. Ratoiu Marinel, pana la finalizarea lucrarilor la noua biserica. In duminica Pogorarii Sfantului Duh, in ziua de 3 Iunie 2012 , la noua biserica se savarseste prima Sf Liturhie unde au participat aproximativ 1000 de persoane, iar din aceasta zi la biserica noastra se savarsesc toate slujbele dupa randuiala Bisericii Ortodoxe Romane.