Pentru Suflet

Biblioteca crestinului

In casa crestinului este bine sa existe cel putin cateva carti foarte necesare. Vom aminti aici pe cele mai importante dintre acestea, pe care omul credincios trebuie sa se ingrijeasca sa le procure. In felul acesta el isi va forma o mica biblioteca pe care este bine sa o aseze aproape de coltul de rugaciune.

1. Biblia sau Sfanta Scriptura

Este cea mai importanta carte pentru un crestin. Ea nu poate lipsi din casa omului credincios. In Biblie aflam istoria prezentei si lucrarii lui Dumnezeu in lume. Pe aceasta istorie se intemeiaza credinta noastra. Biblia cuprinde Cuvantul lui Dumnezeu catre oameni. Vom afla din Biblie cum a vorbit Dumnezeu catre noi “in multe randuri si in multe feluri… prin prooroci, iar catre sfarsitul acestor vremuri – cum spune Sfantul Pavel – prin Insusi Fiul…” (Evrei 1,1). Biblia se imparte in doua parti: Vechiul Testament care cuprinde istoria de pana la Mantuitorul Hristos si Noul Testament care cuprinde istoria Mantuitorului Hristos, faptele si invatatura Sa, precum si istoria Bisericii la inceputurile el. Biblia este cartea de capatai a Bisericii. Folosul citirii Bibliei este nespus de mare. Mantuitorul Insusi ne spune ca omul ” nu traieste numai cu paine, ci si cu Cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu” (Matei 4,4). Putem citi oricand din Biblie. Este bine sa ne obisnuim ca dimineata si seara inainte de culcare sa citim putin din Biblie, pentru ca gandul nostru sa poarte peste zi un cuvant sau o invatatura a Mantuitorului, iar noaptea, mintea sa odihneasca, la fel intr-un cuvant al lui Dumnezeu. Nimeni, stiutor de carte sau chiar nestiutor, nu poate sa fie iertat daca n-a citit macar o singura data Biblia sau cel putin Noul Testament.

2. Cartea de rugaciune

Cartea de rugaciune cuprinde rugaciuni pentru diferitele trebuinte ale crestinului. Exista acum carti de rugaciuni, editate de Biserica Ortodoxa care contin culegeri foarte bogate de rugaciuni, insotite adesea de scurte invataturi pentru viata crestinului. Sunt rugaciuni de dimineata si de seara, rugaciuni ce se pot spune inainte si dupa masa, rugaciuni la inceperea si la sfarsitul lucrului, rugaciuni pentru calatorie, pentru sanatatea proprie, pentru cei bolnavi, rugaciuni pentru parinti, pentru copii sau pentru soti, rugaciuni la vreme de primejdie, rugaciuni pentru spovedanie si pentru impartasanie si multe altele. De-a lungul timpului, Biserica a adunat aceste rugaciuni de la oameni duhovnicesti si le pune la indemana oricarui crestin pentru ca acesta sa se foloseasca de ele in rugaciunile sale catre Dumnezeu. Credinciosul se poate ruga lui Dumnezeu cu propriile sale cuvinte, din sufletul sau, pentru necazul sau pentru bucuria sa. Cartea de rugaciuni ne vine in ajutor. Ea ne invata cum sa ne rugam, ne ajuta sa ne citim sufletul si sa gasim cuvintele potrivite. Rugaciunile pe care le citim din carte trebuie sa le rostim ca fiind propriile noastre cuvinte. Rugaciunile acestea vin de la oameni luminati de Duhul lui Dumnezeu si sunt foarte cuprinzatoare, dar mai ales foarte corecte. De aceea ele ne si formeaza, ne ajuta sa descoperim rugaciunea adevarata.

3. Calendarul

Nu exista casa de crestini care sa nu aiba un calendar, in care sunt trecute sarbatorile mari de peste an, posturile mari si zilele de post din timpul unui an si, desigur, sfintii pe care Biserica ii pomeneste in fiecare zi. Calendarul crestin ortodox este cel care ne arata ritmul si pulsul vietii bisericesti. Pulsul vietii crestinului este dat de pulsul vieti Bisericii. Reperele principale ale vietii sale de peste an ca si ale programului sau saptamanal sau zilnic sunt indicate de calendar. Pentru viata Bisericii ca si pentru viata crestinului are o importanta deosebita pomenirea sfintilor.

Intr-adevar, Biserica a randuit de la inceput ca in fiecare zi a anului sa se faca pomenirea unui sfant sau a mai multor sfinti ai sai. Omul are nevoie de modele pentru a se ghida in viata sa. Modelele crestinului sunt sfintii. Sfintii trecuti de Biserica in calendar pentru a fi pomeniti si pentru a servi drept model crestinilor apartin celor mai diverse categorii: apostoli, avenghelisti, ierarhi, mucenici, cuviosi, etc. Prin stradaniile lor de o viata sau printr-un singur gest bineplacut lui Dumnezeu, sfintii au primit darul sfintilor al lui Dumnezeu, numarandu-se printre cei ce se impartasesc de dumnezeiasca slava. Prezenta sfintilor ne da curaj. Ei sunt pentru noi marturie ca omul poate birui neputintele si ispitele vietii, poate sa se implineasca, poate sa ajunga la Dumnezeu in ciuda atator obstacole care tin de sine sau de lumea care-l inconjoara. Sfintii sunt cei mai apropiati prieteni ai omului.