Rugaciuni

Acatistul Sfântului Antonie cel Mare

Rugaciunea Domnului

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau,
vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant.

Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.

Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Amin

Crezul

Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si al nevazutelor.

Si intr-unul Domn Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, care din Tatal s-a nascut inainte de toti vecii; lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut; cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut;

Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din cer si s-a intrupat din Duhul Sfant si din Maria Fecioara si s-a facut om;

Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si s-a ingropat;

Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

Si S-a suit in ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi va sa vina cu marire sa judece viii si mortii, a carui imparatie nu va avea sfarsit.

Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din Tatal purcede; cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, carele a grait prin prooroci.
Si intr-una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un botez pentru iertarea pacatelor.

Astept invierea mortilor. Si viata veacului ce va sa vie.

Amin

Rugaciuni la vremea mesei

Dimineata

Inaintea gustarii de dimineata:

Tatal nostru, Care esti in cerurui, sfinteasca-se numele Tau,vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbazveste de cel rau.

Dupa gustarea de dimineata:

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Amiaza

Inaintea mesei de pranz:

Dupa masa de pranz:

Multumim Tie, Hrisotase, Dumnezeul nostru, ca ne-ai saturat pe noi din bunatatile Tale cele pamantesti. Nu ne lipsi nici de cereasca Ta imparatie; ci, precum in mijlocul ucenicilor Tai ai venit, Mantuitorule, pace dandu-le lor, asa vino si ne mantuieste. Amin.
Seara

Inainte de cina:

Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul, iar cei ce-L cauta pe Dansul, vii vor fi in inimile lor, in veacul veacului.

Dupa cina:

Veselitu-ne-ai pe noi, Doamne, intru fapturile Tale si intru lucrul mainilor Tale ne-am bucurat. Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale, Doamne. Dat-ai veselie in inima noastradin rodul graului, al vinului si al untului-de-lemn, ce s-au inmultit. Cu pace ne vom culca si vom adormi, caci Tu, Doamne, indeosebi, intru nadejde ne-ai asezat.

Rugaciuni pentru copii

ÎNGERASUL

Înger, îngerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu,
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare,
Eu sunt slab, tu fa-ma tare,
În tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.
Amin.

RUGACIUNEA MICUTILOR

Doamne, Doamne, ceresc Tata,
Noi pe Tine Te rugam
Lumineaza-a noastra minte,
Lucruri bune sa-nvatam.

Ca Tu esti Stapânul lumii
Si al nostru Tata esti
Si pe toate cele bune
Numai Tu le împlinesti.
Amin.

RUGACIUNEA COPIILOR

Doamne Sfinte, Împarate al cerului si al pamântului, cauta din înaltimea Sfântului Tau Locas cu mila si cu îndurari asupra casei noastre. Da sanatate si toate cele bune tatei si mamei, ca sa poata îngriji de noi si de toti ai casei noastre, si ne ajuta si noua tuturor ca sa facem cele bune si placute Tie. Amin.